3 miesto asociacia 

ONLINE REZERVACIE

 
Teplota vody  

STAV VODY
AKTUÁLNA INFORMÁCIA

  Kvalita vody v nádrži Rudava 

    Kvalita vody podľa RÚVZ

Ocenenia

 

SACC

SACC 2015

BAŤOV KANÁL

Nechajte sa zlákať na splavovanie Baťovho kanála. Ponúkneme vám profesionálne služby a maximálny komfort počas vášho vodáckeho výletu.

 

batov kanal

 

SPLAV MORAVY A DYJE


Dĺžka toku329 km
Dĺžka toku na Slovensku114 km
Plocha povodia26 579,7 km²
Plocha povodia na Slovensku2 213,5 km²
Vznik : na Morave pod Králíckým Sněžníkom
Ústie do Dunaja : pri Devíne
Priemerný prietok120,0 m³/s
Minimálny prietok7,70 m³/s
Maximálny prietok1 500 m³/s

morava height=

 

 

Splav Moravy, Dyje

Rieka Dyje pramení na Jihlavsku a  tvorí hranicu medzi Českou republikou a Rakúskom. Rakúšania ju volajú THAYA.  Na Česko - Rakúsko - Slovenskom trojmedzí sa vlieva do Moravy.

Rieka Morava k nám priteká z Českej republiky z Ústí nad Orlicí, kde na južnom svahu Králického Sněžníka pramení. Od Česko - Rakúsko - Slovenského trojmedzia na sútoku Dyje a Moravy tvorí hraničnú rieku medzi Slovenskom a Rakúskom. Do Dunaja sa vlieva pod spektakulárnou scenériou Devínskeho brala a zrúcaniny Devínskeho hradu.

Východiskom pre dvojdňový splav rieky Moravy až k ústiu v Devíne je Moravský Sv. Ján.

Vprípade že by sme mali záujem o pohodový predĺžený trojdňový víkend na vode, môžeme k splavovaniu Moravy pridať  až donedávna neprístupný posledný úsek rieky Dyje. Vtedy budeme na vodu nasada ť v Břeclave u Splavu.

Bez ohľadu na to či sa vyberiete z Moravského Sv. Jána alebo z Břeclavy, po ceste máte možnosť táboriť a občerstviť sa na troch zastávkach – v našom ATC RUDAVA, v Záhorskej Vsi a vo Vysokej pri Morave.

 

V ATC RUDAVA sa nachádza požičovňa lodí a vodáckeho výstroja. Prevádzkuje logistickú základňu z ktorej obsluhujeme vodákov na rieke Morava .

Náš personál Vám požičia kanoe vrátane všetkej potrebnej vodáckej výbavy, zabezpečí dopravu lodí, aj ľudí a dá úvodnú inštruktáž.

Splav Moravy je nenáročný a zvládnu ho aj začiatočníci. Každý samozrejme dostane plávaciu vestu a v prípade záujmu barel.

Cenník požičovne lodí:

  • lode : 20 €/kanoe – 1 deň
  • doprava :

Doprava ľudí a lodí na splav je logisticky a časovo náročná. Ak si ju neviete zabezpečiť, vieme Vás odviezť naším 8 miestnym mikrobusom.

cena za dopravu  :

Gajary   ....................40 € 

Záhorská Ves..............60 € 

Vysoká pri Morave.......60€ 

Devín........................90 €    

Moravský sv. Ján.........60 €  

Brodské.....................70 €

Břeclav.......................90 €

Nakládka lodí : 10 €

Taktiež je možné požičať si prívesný vozík (pre 4 lode) a dopravu si riešiť individuálne. Cena zapožičania vozíka je 20 € .

 

ÚSEKY RIEK DYJE A MORAVA

Úsek DYJE : Břeclav -  Moravský svätý Ján  riečne kilometre   20 – 0 , čas 6 hodiny

Splavovanie Dyje sa začína na jej nábreží, za mestom BŘECLAV - U Splavu, tam, kde rieku pretína železničný most. Rieka v meste je regulovaná, s ochrannými hrádzami. Po chvíľke plavby hrádze skončia a vystriedajú ich meandre uprostred neporušenej prírody. Po 20 km plavby v prekrásnych meandroch sa na Česko - Rakúsko - Slovenskom trojmedzí Dyje vlieva do Moravy.

Úseky MORAVY :

Úsek : Moravský svätý Ján – Gajary, riečne kilometre 67 – 43, čas 4 hodiny

Úsek sa začína na 67. kilometri od sútoku Moravy s Dyje. Vhodné miesto je hneď pri moste cez Moravu, ktorý spája Moravský svätý Ján a rakúske Hohenau. Keď vchádzate na most zo slovenskej strany, naľavo je pomerne veľký štrkový výbežok na ktorý treba spustiť lode z vyše dva metre vysokého a pomerne strmého briežku.

Ak uvažujeme priemernú rýchlosť plavby 6 km za hodinu, tak 24-kilometrový úsek od hohenauského mosta po Gajary môže zabrať necelé 4 hodiny usilovného pádlovania.

Úsek: Gajary - Záhorská Ves, riečne kilometre 43 – 31, čas 2 hodiny

O pozemok pri Morave v Gajaroch sa stará karavanklub Telovýchovná jednota Sokol, ktorý tam vybudoval pozvolný vjazd do vody pre loďky.

V Záhorskej Vsi možno štartovať, pristávať na mieste, kde odchádza kompa, vjazd na kompu je totiž dostatočne široký. Záhorská Ves je najzápadnejšia obec na Slovensku.

Ak sa plavíte do Záhorskej Vsi, míňate na riečnom kilometri 34-35 obec Suchohrad. Necelý kilometer pod Suchohradom je rameno, do ktorého možno zabočiť a zákratko v ňom je po pravej strane betónová rampa na vystupovanie z lodí. Vedľa je mólo Povodia Moravy.

 

Úsek: Záhorská Ves - Vysoká pri Morave, riečne kilometre 31- 20,5, čas 2 hodiny

Zo Záhorskej do Vysokej pri Morave, čo je asi najobľúbenejšike štartovné miesto Bratislavčanov, je to necelých 11 km, a teda necelé dve hodiny. Vo Vysokej je veľká panelovo-betónová plocha hneď pri rieke, to je štandartné miesto na prípravu lodí.

 

Úsek: Vysoká pri Morave – Devínske jazero, riečne kilometre 21 – 12, čas 2 hodiny

 Pri Devínskom jazere je obvyklá je prestávka spojená s opekaním pár sto metrov od bufetu U starého bicykla.

 

Úsek : Devínske jazero - Devín, riečne kilometre 12 - 0, čas 2 hodiny

 

Úsek: Devín – Karloveské rameno, dĺžka 9km

Splav Moravy sa nemusí skončiť pod Devínom. Môžete pokračovať po Dunaji, napríklad až k lodeniaciam do Karlovej Vsi, čo je takmer 9 kilometrov. Je to už iný zážitok ako lenivá Morava, takže sa po Morave môže zdať, že frčíte dolu vodou. Dunaj je už "veľká voda", omnoho rýchlejšia ako Morava, samozrejme rýchlosť závisí od šírky toku. Práve v úzkej Devínskej bráne, v niekdajšej Porta Hungarica, je Dunaj veľmi rýchly.

Je to jedno z najnebezpečnejších miest pre vodákov na Dunaji v okolí Bratislavy. Preto, ak pokračujete z Moravy na Dunaj, treba sa pod Devínskym hradom držať čo najbližšie pri ľavom brehu. Ale skoro za devínskym prístaviskom vyhliadkových lodí si treba dávať pozor na kamenné prehrádzky pri ľavom brehu Dunaja, na ktorých sa pri nižšom stave vody tvoria pereje. Samozrejme, treba rátať s riečnou premávkou a rýchloloďami, ktoré môžu kanojky poriadne rozhúpať.

Pre menej skúsených vodných turistov sú vhodnejšie katamarany ako kánojky a tiež sprievod niekoho, kto už Dunaj pozná.

 

 

Naposledy aktualizované

Najčítanejšie články

AUTOKEMP RUDAVA, Recepcia pri Centrálnej pláži, Rekreačná oblasť Rudava, 90874 MALÉ LEVÁRE,+421 902 165 427,   +421 911 691 692,   +421 902 934 344, info@autokemprudava.sk