3 miesto asociacia 

ONLINE REZERVACIE

 
Teplota vody  

STAV VODY
AKTUÁLNA INFORMÁCIA

  Kvalita vody v nádrži Rudava 

    Kvalita vody podľa RÚVZ

Ocenenia

 

SACC

SACC 2015

 

  bedla  

BEDĽA         

  dubak  

DUBÁK        

  kozak  

KOZÁK        

  masliak  

MASLIAK     

  plavka  

PLÁVKA       

  rydzik  

RÝDZIK       

  suchohrib  

SUCHOHRÍB..             

 

Hubárčenie

 Ak sa niečím môže Slovensko pochváliť, sú to práve huby. „Slovensko je pre ne raj. Majú tu veľmi dobré klimatické, geologické, pôdne i výživové podmienky.

Vo všeobecnosti je na našom územi množstvo vhodných lokalít. Z hľadiska regiónov medzi najznámejšie patria Tatry a okolie, Liptov, Orava, Kysuce a Záhorie.

Región Záhorie, je hubármi veľmi často vyhľadávané miesto.

Najlepšími lokalitami sú okolie miest Senica , Malacky-Studienka- Pernek a Lakšárska N/Ves kde sa vyskytuje najväčší počet húb.

V lesoch nájdete dubáky, suchohríby, masliaky, kozáky a už sa ukazujú rýdziky, plávky a bedle.

„Na celom Záhorí je hubový raj. Včera sme dvaja, za štyri hodiny nazbierali päť plných košov," reaguje jeden z hubárov

Kde rastú huby?

Najviac húb zvyčajne rastie na juhozápadných až severozápadných svahoch, menej na miestach  orientovaných na východ až juhovýchod. Huby majú rady pokojné prostredie a predovšetkým dostatok vlahy. Naopak, neznášajú vietor a prílišné sucho.  Snažte sa preto hľadať na miestch v závetrí a s primeranou vlhkosťou pôdy. 

 Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že výskyt húb je viazaný na existenciu podhubia (mycélium). Tam kde podhubie nie je vytvorené, huby nemôžu narásť. Na miestach, kde podhubie daného druhu huby existuje, plodnice rastú (za predpokladu priaznivých podmienok). Ak na určitom mieste nájdete huby, je vysoká pravdepodobnosť, že ich tam budete nachádzať aj v budúcnosti. Z toho dôvodu je dobré si takéto miesta pamätať, prípadne si ich aj zapísať, aby sme na ne v budúcnosti nezabudli. Tajomstvo úspechu skúsených hubárov spočíva predovšetkým v poznaní týchto miest.  

Výskyt húb

V smrečinách je najväčšia šanca na rýdziky alebo hríby smrekové.

 Hríb dubový (dubák) a hríb bronzový rastú najmä pod dubmi, ale aj pod inými listnatými stromami.

V bukových porastoch sa takisto pomerne bežne vyskytuje hríb smrekovýhríb dubový ale napríklad aj viaceré druhy hlív. 

Masliak smrekovcový je viazaný na výskyt smrekovca opadavého.

V borovicových lesoch sú bežné suchohríby, ale napríklad aj hríb sosnový.

Trávnatý porast briez alebo osík je typické miesto pre kozáky.

Vedia aj liečiť

Niektoré huby zastavujú krvácanie, potláčajú infekcie, podporujú trávenie alebo brzdia rast nádorov.

Vatovec obrovský sa používa pri ťažkostiach s močovým mechúrom.

Uchovec bazový, známy ako Judášovo ucho, sa kedysi používal pri ochoreniach krku, hrtana i očí, v Nemecku z neho pripravovali čaje na liečenie žalúdočných vredov.

Húževnatec jedlý alebo šii-take účinkuje proti nádorom i proti vírusom a pomáha znižovať hladinu cholesterolu.

Kuriatko jedlé obsahuje veľa vitamínu A, takže pomáha očiam, ale aj proti infekciám.

Hliva ustricovitá prijíma zo stromov veľa látok potrebných na život človeka. Obsahuje beta-glukány, vitamíny B, C, D, K, ďalej mastné kyseliny, chróm, sodík, selén, zinok, meď, jód a železo. V hlive je aj vláknina potrebná na to, aby z tela odišli škodlivé látky. Jesť by ju mali diabetici, kardiaci, astmatici, alergici, pomáha i pri ochoreniach pečene, obličiek a pankreasu.

Čo musí hubár vedieť

✓ Zbierajte iba huby, ktoré bezpečne poznáte. 
✓ Zbierajte len dospelé plodnice, vyberajte ich opatrne, celé, v spodnej časti hlúbika sú dôležité rozlišovacie botanické znaky. Napríklad smrteľne jedovatá muchotrávka zelená má na spodnej časti hlúbika voľnú pošvu, čo je jej charakteristický znak. Plodnice neodrezávajte nožom a jamku po hlúbiku zahrňte, aby podhubie nevyschlo.
✓ Na huby chodievajte skoro ráno, je chladnejšie a plodnice nie sú po noci prehriate. 
✓ Nazbierané huby očistite a uložte do košíka. Neumývajte ich, rýchlo by začali hniť. Huby nezbierajte do igelitových vreciek, zaparia sa, povrchové slizovité látky sa rozložia a môžu vyvolať silné otravy. 
✓ Huby po zbere čo najrýchlejšie spracujte, ak to nie je možné, dajte ich do chladničky.

Príprava húb

 Huby možno pripravovať na mnoho spôsobov, samostatne alebo ako súčasť rafinovaných jedál. Pravdepodobne však najchutnejšie sú tie úplne najjednoduchšie spôsoby prípravy. Hubová praženica, vari to najobyčajnejšie jedlo, len ťažko nájde konkurenta.

Vynikajúce sú však aj vyprážané bedle, mnohým chutia viac ako rezeň, čarovný je hubový guláš (napríklad s václavkami alebo plávkami mandľovými). Na Záhorí, kde majú "sviňurky" možno radšej ako dubáky, sa teší obľube ich príprava "s ryžu". Už spomínané masáky chutia vynikajúco len tak opražené na troche oleja, posolené a posypané mletou rascou a čiernym korením.

Naposledy aktualizované

Najčítanejšie články

AUTOKEMP RUDAVA, Recepcia pri Centrálnej pláži, Rekreačná oblasť Rudava, 90874 MALÉ LEVÁRE,+421 902 165 427,   +421 911 691 692,   +421 902 934 344, info@autokemprudava.sk